vineri, 18 februarie 2022

EREZIA REVOLUȚIEI DE JOI


Revoluţia incident sau necesitate
No unde mergi
Mi-e foame merg la revoluţie
Voi Ăia de sus
jos
Că ne-aţi belit destul
ne-aţi furat
ne-aţi minţit
ne-aţi păcălit
AJUNGE
Poftiţi
la munca de pe jos
Ori
luaţi-vă concediu fără plată
Cu
răsplata la paştele cailor
Căci meritaţi
Tovarăşi Păcălici
Mai plimbaţi ursul
fără ajutor social
Tomberoanele istoriei
vă aşteaptă
Şi nu-i nevoie să faceţi economie
Economia naţională-i deja pe butuci
Un moment
Poftiţi şi nişte mănuşi
de protecţie
anti-PSD
Hai sictir
 
Costel Zăgan, EREZII DE-O CLIPĂ II
 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

CESAR VALLEJO - A MURIT ETERNITATEA MEA SALCIE Lirism de iarnă, foșnet de crepoane, se-apropie plecarea viitoare; voci augurale, triste melo...